A K-jelű feladatokat csak 9-edik osztályosok küldhetik be. Minden K-jelű feladat helyes megoldásáért 6 pont jár.
K. 13. Határozzuk meg a 71+72+...+72005 összeg utolsó két számjegyét.
K. 14. Alsóhuta, Felsőhuta és Középhuta között számos út vezet. Tudjuk azonban, hogy bármely két falu között a közvetlen utak száma legalább 3 és legfeljebb 10. Alsóhutáról Felsőhutára eljuthatunk közvetlenül, valamint Középhután keresztül is, összesen 33 különböző útvonalon. Hasonlóan Középhutáról Felsőhuta közvetlenül, valamint Alsóhuta érintésével is megközelíthető, összesen 23 különböző módon. Hány különböző útvonal vezet összesen Középhutáról Alsóhutára (közvetlenül, illetve Felsőhután keresztül)?
Példa: Az ábrán Alsóhutáról Felsőhutára 2 út vezet közvetlenül és 3.2=6 Középhután keresztül, ez összesen 8.
K. 15. Az ABCD konvex négyszög A csúcsánál 100o-os szög van. Tudjuk, hogy az AC átló egy egyenlő oldalú és egy egyenlő szárú háromszögre osztja a négyszöget. Számítsuk ki a négyszög belső szögeinek nagyságát.
K. 16.a) A 9, 8, 7, 6 számjegyek egyszeri felhasználásával alkossunk két darab kétjegyű számot úgy, hogy szorzatuk a lehető legnagyobb legyen.
b) A 9, 8, 7, 6, 5, 4 számjegyek egyszeri felhasználásával alkossunk három darab kétjegyű számot úgy, hogy szorzatuk a lehető legnagyobb legyen.
Indokoljuk is mindkét esetben, hogy miért a kapott számok lesznek a megfelelő számok.
K. 17. Az ABCD konkáv négyszög oldalai AB=13 cm, BC=4 cm, CD=3 cm, DA= 12 cm, a C csúcsnál lévő belső szöge pedig 270o. Mekkora a négyszög területe?
K. 18. Határozzuk meg az a, b, c és d különböző számjegyeket úgy, hogy , ahol és négyjegyű számokat jelöl.
A C pontversenyben kitűzött gyakorlatok
Minden C-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
C. 780. Egy matematika versenyen három feladatot tűztek ki. Az első feladatot a résztvevők 85 százaléka oldotta meg, a másodikat 80, a harmadikat pedig 75 százalékuk. Bizonyítsuk be, hogy legalább 40 százalékuk megoldotta mind a három feladatot.
C. 781. Határozzuk meg azokat a pozitív p>q>r prímszámokat, amelyekre
p2- (q+r)2=136.
C. 782. A parttal párhuzamosan, attól 200 méterre halad egy vitorlás a Balatonon. Valaki folyamatosan egy irányban úszva szeretné elérni a közeledő hajót. A parthoz képest milyen szögben kell elindulnia, ha a vitorlás sebessége 15 km/h, az úszó sebessége 2 km/h, és induláskor a parton mérve 2 km távolságban van a hajótól?
Javasolta: Koncz Levente (Budapest)
C. 783. Az ábrán látható szürkével jelölt tartományt az A csúcsú 30o-os szög szárai és egy O középpontú körív határolják. Mekkora a tartomány területe, ha
AO=AB=1.
C. 784. Az ABCDEFGH téglatestben - a szokásos betűzéssel - AE = 1, AD = 2, AB=3. Mekkora annak a testnek a térfogata, amelynek a csúcsai A és C, valamint az EFGH lap éleinek a felezőpontjai?
A B pontversenyben kitűzött feladatok
A B-jelű feladatokra kapható pontszám a feladatok nehézségétől függ. Minden hónapban a 6 legnagyobb pontszám számít be a pontversenybe.
B. 3762. Két vízzel színültig töltött henger alakú tartályból pontosan délben egy-egy azonos teljesítményű szivattyú egyenletes sebességgel szivattyúzni kezdte a vizet. 14 órakor a két tartályban ugyanolyan magasan állt a víz. 17 órakor kiürült az első tartály, 20 órakor pedig a második tartály is. Ha a második tartály 10 méter magas, akkor milyen magas az első?
(3 pont)
B. 3763. Az ABCD konvex négyszög belsejében adott egy P pont. Bizonyítsuk be, hogy
PA2+PB2+PC2+PD22tABCD.
(3 pont)
B. 3764. Az ABC szabályos háromszög AB oldalának A-hoz közelebbi negyedelőpontja C1, a BC oldal negyedelőpontjai pedig A1, A2 és A3. Mekkora az AA1C1, az AA2C1 és az AA3C1 szögek összege?
(4 pont)
B. 3765. Adott 25 különböző, 1000-nél nem nagyobb pozitív egész szám úgy, hogy bármely kettőnek a szorzata négyzetszám. Bizonyítsuk be, hogy az adott számok is négyzetszámok.
(4 pont)
B. 3766. Egy matematika versenyen négy feladatot tűztek ki. Az első feladatot a résztvevők 85 százaléka oldotta meg, a másodikat 80, a harmadikat 75, a negyediket pedig 70 százalékuk. A résztvevőknek legalább hány százaléka oldotta meg valamennyi feladatot?
(4 pont)
B. 3767. Egy háromszög , , szögeire
sin +sin =(cos +cos )sin
teljesül. Mekkora a szög?
(3 pont)
B. 3768. Egy T0 téglalapot az egyik oldalával párhuzamosan szétvágunk két nem egybevágó téglalapra, T1-re és T1'-re úgy, hogy a két rész hasonló legyen. Az így adódó T1 téglalapra megismételjük ugyanezt, a kapott részek egyikére ismét, és így tovább. Van-e olyan T0 téglalap, amelyből kiindulva ez az eljárás korlátlanul folytatható?
(5 pont)
B. 3769. Adott egy ellipszis három érintője és egyik fókusza. Szerkesszük meg a másik fókuszát.
(4 pont)
B. 3770. Hány részre osztják a teret egy szabályos oktaéder lapsíkjai?
(5 pont)
B. 3771. Legyen , , k =1,2,...,n.
Bizonyítsuk be, hogy
(5 pont)
Az A pontversenyben kitűzött nehezebb feladatok
Minden A-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
A. 356. A Pn(x) polinomsorozatot a következő rekurzióval definiáljuk: P0(x)=0, P1(x)=1 és Pn(x)=x.Pn-1(x)+(1-x).Pn-2(x). Határozzuk meg Pn(x) gyökeit.
A. 357. Adottak a k1,k2,k3, ... diszjunkt körök. A ki kör sugara , középpontja Pi. Lehetséges-e, hogy a Pi pontsorozat konvergens?
A. 358. Az a, b, c pozitív számokra teljesül, hogy abc=1. Bizonyítsuk be, hogy
A K pontversenyben kitűzött gyakorlatok
A K-jelű feladatokat csak 9-edik osztályosok küldhetik be. Minden K-jelű feladat helyes megoldásáért 6 pont jár.
K. 7. Hányféleképpen lehet eljutni a sakktáblán a legrövidebb úton (a legkevesebb lépéssel) C5-ről H2-re a királlyal?
Javasolta: Gáspár Nóra (Budapest)
K. 8. A képen egy egyfővonalas vasútállomás vázlatos felülnézeti rajza látható. Hány különböző útvonalon haladhat át a vasútállomáson egy balról érkező vonat?
K. 9. Egy 12 cm élhosszúságú kocka alakú edényt az részéig megtöltöttük folyadékkal, majd az egyik éle mentén megbillentettük egy kicsit. Az ábra az edény keresztmetszetét mutatja a benne lévő folyadék vízszintjével. Tudjuk, hogy az LC szakasz hossza pontosan a KB szakasz hosszának a kétszerese. Adjuk meg az LC szakasz hosszát.
K. 10. Adjuk meg az összes olyan négyzetszámot, melynek minden számjegye páratlan.
Javasolta: Halász Tamás (Budapest)
K. 11. Az asztalra letettünk egy záródó láncba 6 különböző dominót. A dominókon összesen D pont van. Mennyi D lehetséges legkisebb értéke? (A dominók mindkét oldalán 0-6-ig mehet a pontok száma és az érintkező dominóoldalakon azonos számú pontnak kell lenni.)
K. 12. Hány pozitív egész szám írható n helyére, ha 2004n osztója 2004!-nak? [2004! jelöli 1-2004-ig az egész számok szorzatát.]
Ötlet: Englert Ákos (Zalaegerszeg)
A C pontversenyben kitűzött gyakorlatok
Minden C-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
C. 775. Pistike eredeti módon számlál az ujjain. 1-gyel kezdi a hüvelykujján, ezután a 2-t és a 3-at a mutatóujján, a 4-et, 5-öt és a 6-ot a középső ujján, a 7-et a gyűrűsujján, a 8-at és 9-et a kisujján. Ezután visszafelé folytatja, a 10-et, 11-et, 12-t megint a gyűrűsujján, 13-at a középsőn, 14-et és 15-öt a mutatón, 16-ot, 17-et, 18-at a hüvelykujján, 19-et ismét visszafelé a mutatóujján és így tovább. Melyik ujján számolja a 2004-et?
C. 776. Mutassunk példát olyan derékszögű háromszögre, amely felbontható öt egybevágó háromszögre.
C. 777. Az özönvíz előtti jegykezelő gépek a menetjegy kilenc számozott mezője közül néhányat - akár az összeset - kilyukasztanak. A gépek beállítójától az ellenőrök azt kérik, hogy a gép ne ugyanazokat a mezőket lyukassza, ha valaki nem az előírásnak megfelelően, hanem lapjával fordítva helyezi be a jegyét. Hány ilyen beállítása lehetséges a gépnek?
C. 778. Egy számtani sorozatban jelölje Sm a sorozat első m elemének az összegét. Bizonyítsuk be, hogy minden n>k1 esetén
C. 779. Egy 12x12x35 cm-es, 5 kg tömegű gépsonkát ferdén vágtunk el úgy, hogy a paralelogramma alakú metszet oldalhosszúsága 15 és 20 cm. Mekkora lehet a keletkezett két darab tömege?
A B pontversenyben kitűzött feladatok
A B-jelű feladatokra kapható pontszám a feladatok nehézségétől függ. Minden hónapban a 6 legnagyobb pontszám számít be a pontversenybe.
B. 3752. Mutassuk meg, hogy ha egy konvex nyolcszög szemközti oldalai párhuzamosak és egyenlők, akkor a sokszög feldarabolható paralelogrammákra.
(3 pont)
B. 3753. Jelölje Sm az (am) sorozat első m elemének az összegét. Bizonyítsuk be, hogy ha minden nk pozitív egészre teljesül, hogy
akkor (am) számtani sorozat.
(3 pont)
B. 3754. Bizonyítsuk be, hogy a szabályos háromszög nem bontható föl öt egybevágó háromszögre.
(5 pont)
B. 3755. Egy kör úgy metszi egy konvex négyszög oldalait egy-egy szakaszban, hogy a négyszög belsejébe eső szemközti körívek hosszának összege egyenlő. Bizonyítsuk be, hogy a négyszög húrnégyszög.
(4 pont)
B. 3756. A nyolcjegyű számokat osszuk két halmazba. Az egyik halmazba kerüljenek azok, amelyek felbonthatók két négyjegyű szám szorzatára, a másikba azok, amelyek nem. Melyik halmazba kerül több szám?
(5 pont)
B. 3757. A k1 és a k2 körök az A és a B pontokban metszik egymást, egyik közös érintőjük pedig az E1, illetve az E2 pontokban érinti a köröket. Bizonyítsuk be, hogy az A, E1, E2, illetve a B, E1, E2 pontokon átmenő körök sugara egyenlő.
(4 pont)
B. 3758. Legyen az n pozitív páros szám. Írjuk az 1,2,...,n2 számokat egy nxn-es táblázat mezőibe úgy, hogy a táblázat k-adik sorában az elemek balról jobbra olvasva rendre (k-1)n + 1, (k-1)n + 2, ..., (k-1)n + n legyenek (k = 1,2,...,n).
Színezzük ki az így kitöltött táblázat mezőit bordó és sárga színnel úgy, hogy minden sorban és minden oszlopban a mezők fele bordó, a másik fele pedig sárga legyen. (A sakktábla-szerű színezés például egy lehetőség.) Bizonyítsuk be, hogy minden ilyen színezésre a bordó és a sárga mezőkön lévő számok összege egyenlő.
(4 pont)
B. 3759. Bizonyítsuk be, hogy minden k pozitív egész számra (2k)! osztható k!.(k+1)!-sal.
(4 pont)
B. 3760. Az ábrán látható téglatestben az EH él felezőpontja S, a HG él felezőpontja R és a GF él felezőpontja Q. Bizonyítsuk be, hogy az ASR és a DRQ háromszögek területe egyenlő.
(4 pont)
B. 3761. Oldjuk meg az alábbi egyenletrendszert:
(5 pont)
Az A pontversenyben kitűzött nehezebb feladatok
Minden A-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
A. 353. Bizonyítsuk be, hogy a és sorozatok együttvéve végtelen sok összetett számot tartalmaznak.
A. 354. Bizonyítsuk be, hogy
A. 355. Az MO űrvárosban 100 űrállomás van. Bármely kettőt alagút köt össze. Az alagutak közül 100-ban kétirányú, a többiben egyirányú a közlekedés. 4 űrállomást szorosan kapcsolódónak nevezünk, ha bármelyikükről eljuthatunk a többi háromba a 4 állomás közti alagutakon keresztül. Tervezzük meg az MO várost úgy, hogy abban a lehető legtöbb szorosan kapcsolódó négyes legyen. Adjuk meg a maximumot, és bizonyítsuk is be.
A K pontversenyben kitűzött gyakorlatok
A K-jel feladatokat csak 9-edik osztályosok küldhetik be. Minden K-jelű feladat helyes megoldásáért 6 pont jár.
K. 1. A sakktáblán B8-on és G8-on áll egy-egy gyalog, B1-en pedig egy huszár. Mennyi a lehető legkevesebb lépés, amellyel le tudja ütni a huszár mindkét gyalogot? (A gyalogok eközben nem mozognak.)
Javasolta: Nagy Zoltán (Hortobágy)
K. 2. Az ábrán megjelölt, 2-est tartalmazó mezőről el kell jutnunk a megjelölt 8-as mezőig. Minden négyzeten maximum egyszer haladhatunk át, minden mezőről a vele oldalban szomszédos mezőre léphetünk. Az így érintett számokat összegezzük. Mennyi a legnagyobb összeg, amit így kaphatunk?
K. 3. A koordinátarendszerben megadtunk egy négyszöget a csúcsaival: A(0;0), B(5;0), C(3;2), D(0;1). Mutassuk meg, hogy a négyszög átlói 45o-os szöget zárnak be egymással.
K. 4. Határozzuk meg a p és a q (pozitív) prímszámokat, ha
p + p2 + p4 - q - q2 - q4 = 83 805.
K. 5. Ha egy egyenlőszárú háromszög szögfelezőinek metszéspontjából merőlegeseket állítunk az oldalakra, a három merőleges két kisebb és egy nagyobb deltoidra bontja a háromszöget. Melyik egyenlőszárú háromszögnél lesz a két kisebb deltoid területének összege egyenlő a nagyobb deltoid területével?
K. 6. Egy szigeten kétféle ember él: jó és rossz. A jók mindig igazat mondanak, a rosszak mindig hazudnak. Természetesen mindenki vagy fiú vagy lány a szigeten. Egyszer két ember a következőket mondta kettejükre vonatkozóan:
- Ali: Rosszak vagyunk.
- Bali: Fiúk vagyunk.
Állapítsuk meg mindkettőről, hogy jó-e és hogy milyen nemű!
Javasolta: Szalkai Balázs (Veszprém)
A C pontversenyben kitűzött gyakorlatok
Minden C-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
C. 770. Egy 35 fős osztály tanulói két csoportba oszthatók: a kockafejűekre és az égimeszelőkre. Az égimeszelők állítják, hogy magasabbak a kockafejűeknél, akik viszont jobb matekosnak tartják magukat. Egyikük egyszer azt kérdezte egy égimeszelőtől: ,,Mit értetek azon, hogy ti magasabbak vagytok nálunk? Talán azt, hogy
1. Minden égimeszelő magasabb valamennyi kockafejűnél?
2. A legmagasabb égimeszelő magasabb a legmagasabb kockafejűnél?
3. Minden égimeszelő magasabb valamelyik kockafejűnél?
4. Minden kockafejű alacsonyabb valamelyik égimeszelőnél?
5. A legalacsonyabb kockafejű alacsonyabb a legalacsonyabb égimeszelőnél?''
A kérdések hallatán az égimeszelő szemmel láthatóan összezsugorodott ... A feladat viszont az, hogy megállapítsuk, milyen viszonyban állnak a fenti kijelentések, azaz bármely két állítás esetén döntsük el, következik-e egyikükből a másik.
(Hugo Steinhaus nyomán)
C. 771.Matekváros és Fizikaváros különböző időzónában találhatók. Egy repülő helyi idő szerint reggel 8-kor indul Fizikavárosból, és még aznap helyi idő szerint délben érkezik Matekvárosba. A járat két óra múlva visszaindul és ugyancsak helyi idő szerint este 8 órakor érkezik Fizikavárosba. Az utazás mindkét irányban ugyanannyi ideig tart. Mennyi az idő Fizikavárosban akkor, amikor Matekvárosban dél van?
C. 772. Történt egyszer egy matematikaórán, hogy egy diák az (a+2b-3)2 négyzetre emelést rosszul végezte el, és a2+4b2-9 lett az eredménye. Tanára kérésére ellenőrzésképpen behelyettesített a és b helyére egy-egy természetes számot. A behelyettesítés után az eredmény helyesnek bizonyult. Mely számokat helyettesíthette a tanuló?
C. 773. Egy trapéz alakú földdarab párhuzamos oldalai 2100 méter és 1500 méter, a szárak hossza pedig 613 méter és 37 méter. Hány négyszögöl a telek területe?
C. 774. Mekkora területű a derékszögű koordinátarendszerben azoknak a P(x;y) pontoknak a halmaza, amelyekre teljesül, hogy |x+y|+|x-y|4?
A B pontversenyben kitűzött feladatok
A B-jelű feladatokra kapható pontszám a feladatok nehézségétől függ. Minden hónapban a 6 legnagyobb pontszám számít be a pontversenybe.
B. 3742. Egy 35 fős osztály tanulói két csoportba oszthatók: a kockafejűekre és az égimeszelőkre. Az égimeszelők állítják, hogy magasabbak a kockafejűeknél, akik viszont jobb matekosnak tartják magukat. Egyikük egyszer azt kérdezte egy égimeszelőtől: ,,Mit értetek azon, hogy ti magasabbak vagytok nálunk? Talán azt, hogy
1. Minden égimeszelő magasabb valamennyi kockafejűnél?
2. Több alacsonyabb kockafejű van a legalacsonyabb égimeszelőnél, mint ahány alacsonyabb égimeszelő van a legmagasabb kockafejűnél?
3. Többen vannak azok az égimeszelők, akiknél vannak alacsonyabb kockafejűek, mint azok a kockafejűek, akiknél vannak alacsonyabb égimeszelők?
4. A kockafejűek átlagmagassága kisebb az égimeszelők átlagmagasságánál?''
A kérdések hallatán az égimeszelő szemmel láthatóan összezsugorodott ... A feladat viszont az, hogy megállapítsuk, milyen viszonyban állnak a fenti kijelentések, azaz bármely két állítás esetén döntsük el, következik-e egyikükből a másik.
(4 pont)
(Hugo Steinhaus nyomán)
B. 3743. Vágjuk szét az ábrán látható paralelogrammát két részre úgy, hogy a részekből egy egységnyi élű kockát lehessen hajtogatni.
(5 pont)
Javasolta: Hajba Károly (Kisvárda)
B. 3744. Hány olyan n pozitív egész szám van, amelyre n2+10n négyzetszám?
(3 pont)
B. 3745. Az a, b, c, d számokra teljesül, hogy a+b>|c-d| és c+d>|a-b|. Bizonyítsuk be, hogy ekkor a+c>|b-d|.
(3 pont)
B. 3746. Az egyenlő oldalú ABC háromszög AB oldalán adottak az M és N pontok, a BC oldalon a P, a CA oldalon pedig a Q pont úgy, hogy
MA+AQ=NB+BP=AB.
Mekkora szöget zárhatnak be az MP és az NQ egyenesek?
(4 pont)
B. 3747. Egy háromszög oldalai a, b, c, területe . Mekkora a háromszög legnagyobb szöge?
(4 pont)
B. 3748. Az ABC háromszög C csúcsából induló magasságvonal és súlyvonal harmadolják a BCA szöget. Igazoljuk, hogy a háromszög derékszögű.
(4 pont)
B. 3749. Egy téglalap oldalai 5 cm és 9 cm hosszúak. A téglalapot feldaraboljuk tíz olyan téglalapra, amelyek oldalhosszai cm-ben kifejezve egész számok. Bizonyítsuk be, hogy a darabok között van két egybevágó.
(5 pont)
B. 3750. Az {an} sorozatról tudjuk, hogy a1 < a2 pozitív egész szám, továbbá k3 esetén ak = 4ak-1-3ak-2. Igazoljuk, hogy a45 > 343.
(4 pont)
B. 3751. Legyen . Határozzuk meg a valós számok halmazának azt a legbővebb részhalmazát, ahol minden pozitív egész n esetén az
összetett függvény értelmezhető.
(4 pont)
Az A pontversenyben kitűzött nehezebb feladatok
Minden A-jelű feladat helyes megoldásáért 5 pont jár.
A. 350. Adjuk meg az összes pozitív p egészt, melyre a 4x2+p polinom a 0,1, ...,p-1 helyeken prím értéket vesz fel.
A. 351. Legyenek a1, a2, ...,an pozitív számok, melyek összege S, szorzata P, n3.
Bizonyítsuk be, hogy
A. 352. Az ABC nem egyenlő szárú háromszög körülírt köre legyen k. Az ABC háromszög C-nél levő belső szögfelezője messe a k kör B-beli érintőjét K-ban, míg a C-nél levő külső szögfelező C-től különböző metszéspontja k-val L. Legyen az AC és LB egyenesek metszéspontja M. Mutassuk meg, hogy az MK egyenes átmegy az AB oldal felezőpontján.